echo "On the seventh day of unix-mas, my kernel gave to me, $(curl -Ls http://ur1.ca/6tdmp )"
четвртак, децембар 20, 2012
Božić za Linuksaše
понедељак, децембар 10, 2012
SINO
Ukoliko se često nalazite u poziciji da morate na daljinu da rešavate situacije sa problematičnim Prozorima a sa druge strane veze je neko ko se ne razume baš najbolje u računare i ne zna gde tačno treba da klikne kako bi vam pružio osnovne sistemske informacije, pokušajte sa programom SINO.
Ovaj program je napravljen sa ciljem da prikupi sve važne informacije poput verzije Windowsa, stanja servisa, aktivnih procesa, event loga i slično na jedno mesto u vidu preglednog tekstualnog dokumenta koji se kasnije može kopirati, poslati mejlom ili postaviti na forum radi dalje analize. SINO je besplatan i možete ga preuzeti sa adrese artellos.com/sino-page .
Ako vas zanima pre svega hardverska strana računara u pitanju, Kiwi System Info je program koji će do u sitna crevca da vam prikaže sve što želite a verovatno i dosta toga što ne želite odnosno stvari o kojima pojma nemate šta znače i čemu služe. Ne može da napravi tekstualni izveštaj kao prethodni program ali vredi svaku paru s obzirom na to da je besplatan :-)
Ako vas zanima pre svega hardverska strana računara u pitanju, Kiwi System Info je program koji će do u sitna crevca da vam prikaže sve što želite a verovatno i dosta toga što ne želite odnosno stvari o kojima pojma nemate šta znače i čemu služe. Ne može da napravi tekstualni izveštaj kao prethodni program ali vredi svaku paru s obzirom na to da je besplatan :-)
I još jedan besplatan program slične namene, HWiNFO, i sijaset informacija koje prikazuje:
Iskorišćenost prostora na disku
ncdu je ncurses program za prikaz iskorišćenosti prostora na disku. Ako program pokrenete sa jednostavnim
prikazaće strukturu direktorijuma u kojem se trenutno nalazite, a ako hoćete da analizirate ceo disk, otkucaćete
ncdu
prikazaće strukturu direktorijuma u kojem se trenutno nalazite, a ako hoćete da analizirate ceo disk, otkucaćete
ncdu /
петак, децембар 07, 2012
Offline Regedit
Krenuo sam da tražim program pomoću kojeg bih mogao da otvorim registry bazu prethodne instalacije Windowsa i usput naučio da mi je dovoljan Regedit. Potrebno je da kliknete na HKEY_LOCAL_MACHINE pa na File i onda na Load Hive. Sada treba učitati odgovarajuću datoteku u zavisnosti od toga koji deo stare registry baze želite da otvorite:
SAM = %windir%\system32\config\SAMSYSTEM = %windir%\system32\config\SYSTEMSOFTWARE = %windir%\system32\config\SOFTWAREUSERS_Default = %windir%\system32\config\DEFAULTCURRENT_USER = %userprofile%\ntuser.dat
Dajte joj neko ime i ona će se kao stablo pojaviti pod HKEY_LOCAL_MACHINE. Na ovaj način možete i menjati vrednost ključeva kod računara koji recimo neće više da se startuje a sumnjate da je problem baš u samoj registry bazi. Nakon što završite, kliknite na File pa Unload Hive i sve izmene će biti sačuvane u originalnoj datoteci.
HTML5 struktura
Svaki početak je težak :-)
Tipična struktura HTML5 dokumenta:
Tipična struktura HTML5 dokumenta:
<!doctype html>A evo i sajta koji će sve to izgenerisati umesto vas: www.initializr.com
<html lang="en">
<head>
</head>
<body>
<div id="wrapper">
<nav>
</nav>
<header>
</header>
<section id="main">
<section id="content">
<article></article>
<article></article>
</section>
<aside id="sidebar">
</aside>
</section>
<footer>
</footer>
</div>
</body>
</html>
четвртак, децембар 06, 2012
AIMP
Ko je voleo WinAMP 3 voleće i AIMP 3 pre svega zbog njegove jednostavnosti korišćenja ali i funkcionalnosti koju pruža. Program je intuitivan za korišćenje, dopadljivog izgleda i radi ono zbog čega je napravljen. Nije pretrpan opcijama i mogućnostima, reklo bi se da ima sve što je potrebno jednom audio plejeru.
Program je besplatan i možete ga preuzeti sa adrese www.aimp.ru.
понедељак, децембар 03, 2012
Privatnost na Fejsbuku?
Ukoliko vam još uvek nije jasno šta je od vaših podataka sa Facebook-a kome vidljivo, instalirajte dodatak za Firefox pod nazivom Facebook Privacy Watcher.
Ovaj dodatak će obojiti svaki podatak sa Facebook-a u zavisnosti od toga kome je vidljiv: zeleno znači da je svima vidljivo, narandžasto je vidljivo samo vašim prijateljima, crveno je vidljivo samo vama a plava boja se odnosi na grupu vaših prijatelja. Ukoliko želite da promenite podešavanja, kliknite na boju i pojaviće se jednostavan interfejs pomoću kojeg to možete učiniti.
субота, децембар 01, 2012
Opametite televizor
Blueberry TV Cat je uređaj koji će od vašeg televizora sa HDMI priključkom napraviti pametni Android televizor.
Pomoću njega možete da surfujete Internetom, gledate Youtube, instalirate aplikacije, igrate igre i radite manje više sve što možete da uradite sa bilo kojim drugim Android 4 uređajem. Cena je oko 70 evra.
петак, новембар 16, 2012
петак, новембар 09, 2012
DPMS
Ukoliko pod Linuxom vaš omiljeni program za puštanje filmova iz nekog razloga nije u stanju da spreči aktiviranje čuvara ekrana, otkucaćemo komandu
xset -dpms
čime privremeno isključujemo tzv. display power management i samim tim sprečavamo uključivanje čuvara ekrana odnosno gašenje monitora za vreme reprodukcije filma. Nakon odgledane projekcije kucamo
xset +dpms
kako bismo sve vratili u normalu.
недеља, новембар 04, 2012
defragsvc
Kada gledate film na računaru podrazumeva se da ste zavaljeni u fotelju ili leškarite na kauču i da ne dirate miša i tastaturu. Sa druge strane, glupi Task Scheduler smatra da je računar neaktivan i da je vreme da se uradi defragmentacija diska što za sobom povlači seckanje videa. Da bismo isključili periodičnu defragmentaciju diskova, najpre ćemo da pokrenemo Disk Defragmenter i da isključimo opciju Run on a schedule. Zatim idemo u Task Scheduler, pronalazimo zadatak pod nazivom Defrag, desni klik na ScheduledDefrag i biramo opciju Disable. Na kraju otvaramo Services, dvoklik na Disk Defragmenter i postavimo Startup type na Manual a može i na Disabled ako koristimo neki drugi program za defragmentaciju diskova.
субота, новембар 03, 2012
Programi koji se pokreću zajedno sa Windowsom
Nekada davno, kada bismo želeli da proverimo koji se to sve programi pokreću zajedno sa Windowsom, išli smo na Start pa Run i kucali msconfig.exe. Onda se pojavio program Startup Control Panel koji je to radio temeljitije i koji smo koristili zaključno sa Windowsom XP. Pojavom Viste i Windowsa 7 pojavila se potreba za još moćnijim oružjem pa smo pronašli ultimativni program za kontrolu toga šta se dešava za vreme podizanja sistema. Ime mu je Autoruns i dolazi iz Miscrosofta ali ne očajavajte: u pitanju je zapravo firma Sysinternals koja se proslavila još dok nije bila pod okriljem M$ kompanije i to baš aplikacijama koje su služile za bolje razumevanje toga šta se dešava ispod haube najzastupljenijeg operativnog sistema u našim domovima.
Prvi put kada budete pokrenuli program, verovatno ćete se zapanjiti koliko programa i procesa se pokreće zajedno sa Windowsom pošto Autoruns proverava sve poznate lokacije sa kojih se neki program može automatski pokrenuti, zatim dodatke za Explorer i Internet Explorer, DLL biblioteke, servise, drajvere itd. Sve ove programe možete na licu mesta isključiti ukoliko smatrate da nije neophodno da se pokreću svaki put kada se pokrene Windows ili ako vam nepotrebno usporavaju računar.
Program možete besplatno preuzeti sa sajta technet.microsoft.com .
субота, октобар 27, 2012
Jamendo
Pregršt besplatne kvalitetne muzike neafirmisanih izvođača na sajtu Jamendo. Muziku možete pretraživati po izvođačima mada s obzirom na to da po svemu sudeći niste čuli ni za jednog od njih, bolje je krenuti od omiljenih muzičkih pravaca a sajt će vam već preporučiti ostala ostvarenja istog izvođača ili srodnih muzičkih žanrova. Sajt iskorišćava pun potencijal HTML5 a plejer je jednostavan i smešten u dno stranice i što je najvažnije ostaje tu dok vi slobodno klikćete okolo i dodajete pesme u plejlistu. Pesme je moguće preuzeti na svoj računar u MP3 fomatu radi kasnijeg slušanja ili ako želite da ih ponesete sa sobom. Poslušajte, možda vam se otvore neki novi vidici.
Malo privatnosti, molim
Par saveta kako da poboljšate vašu privatnost na Internetu i kako da se zaštitite od neželjenih pogleda.
- Instalirajte Adblock Plus, dodatak za Firefox, Chrome i još neke popularne Internet čitače. Pomoću ovog dodatka ćete ukloniti reklame sa stranica koje posećujete ali i blokirati sajtove koji prate vaše navike. Nakon što ga instalirate, idite na podešavanja i dodajte EasyPrivacy+EasyList filtar. Korišćenjem Adblock Plus dodatka dižete vašu privatnost na viši nivo ali i ubrzavate učitavanje stranica.
- U podešavanjima za Internet čitač štiklirajte opciju Tell websites I do not want to be tracked
- Kolačići. Najbolje bi bilo u podešavanjima isključiti sve kolačiće i onda postepeno sajtovima koje često posećujete i kojima verujete omogućiti da ostavljaju svoje kolačiće na vašem računaru. Ako vam je ovo previše komplikovano ili oduzima previše vremena, onda uključite prijem kolačića a isključite opciju Accept third-party cookies. Možete izabrati i opciju Keep cookies until I close Firefox ali na taj način gubite sve kolačiće svaki put kada isključite čitač. Kolačići mogu da budu korisni kada u sebi sadrže informacije o recimo podešavanjima koja ste sami izabrali za određene sajtove pa je po meni ipak bolji prvi (mukotrpniji) način upravljanja kolačićima.
- Isključite referer: u polju za adresu otkucajte about:config zatim u polje za pretragu ukucajte reč referer i trebalo bi da se pojavi linija u kojoj piše network.http.sendRefererHeader. Kliknite dva puta i stavite vrednost 0.
- Instalirajte dodatak HTTPS Everywhere. Ovaj dodatak forsira korišćenje HTTPS protokola nad HTTP-om kada god je to moguće čime u znatnoj meri smanjujete rizik od toga da neko špijunira vašu komunikaciju sa sajtovima koje posećujete.
- Naravno, tu je i dodatak Ghostery o kojem smo ranije već pisali.
Greenshot
Mali a koristan program za pravljenje slika dela ekrana, određenog prozora ili celog ekrana. Slika se pravi pritiskom na taster PrintScr ili kombinacijom ovog tastera i tastera Shift, Ctrl ili Alt. Uhvaćena slika može da se sačuva u clipboardu, može da se snimi na disk ili da se otvori u internom programu za dalju obradu. Obrada je jednostavna, podrazumeva opsecanje, crtanje linija i jednostavnih oblika, ispis teksta ali i takozvanu opfuskaciju a to vam je ono kada zamrljate neku kompromitujuću informaciju. Program je besplatan i možete ga preuzeti sa adrese greenshot.org .
Još jedan program iste namene, takođe besplatan za ličnu upotrebu, PicPick, pored gore nabrojanog nudi i deljenje vaših slika preko društvenih mreža, kao i razne propratne alate: lupu, lenjir, pipetu, tablu za crtanje itd. Probajte, možda vam se svidi ideja da je sve objedinjeno na jednom mestu.
Za snimanje video zapisa dešavanja na ekranu, preporučujemo još jedan besplatan program - E.M. Free Game Capture.
недеља, октобар 07, 2012
Tačka oporavka
System Restore je korisna alatka Vindouz operativnih sistema pomoću koje stanje sistema možete vratiti u neko pređašnje stanje. Primera radi, instalirate neke drajvere ili programe posle kojih sistem počne čudno da se ponaša. Pokušate da ih deinstalirate ali sistem i dalje odbija saradnju. Rešenje: vratite sistem u stanje kada je radio normalno pomoću opcije System Restore.
Kako se koristi System Restore? Pre svega potrebno je da ovaj alat bude uključen: Desni klik na Computer pa System Protection, klik na Configure pa izaberite Restore system settings and previous versions of files. Od sada će Vindouz nakon svake kritične nadogradnje napraviti tzv. tačku oporavka. Tačke oporavka možete i sami napraviti: ako smatrate da vam sistem radi kako treba ili ako želite da se poigrate sa podešavanjima za koja niste sigurni da ćete kasnije umeti da vratite na staro, kliknite na System Protection pa Create.
Kako se vratiti na pređašnje stanje? Ako je Vindouz moguće normalno pokrenuti, onda ćemo da kliknemo na Start, otkucamo System Restore i pokrenemo program. Izaberemo željenu tačku oporavka i pustimo Vindouz da odradi ostatak posla umesto nas. Nakon toga sledi restart računara kada bi sve trebalo da radi kao i pre.
Ako Vindouz neće da se pokrene normalno, pokušaćemo sa Sejf modom: za vreme pokretanja računara a pre nego što se pojavi Vindouz logotip, potrebno je pritiskati taster F8. Ako smo uboli pravi trenutak pojaviće se meni iz kojeg možemo da pokrenemo Sejf mod. U Sejf modu je pokrenut minimum drajvera i programa potreban za funkcionisanje Vindouza. Tačku oporavka biramo na isti način kao i kod normalnog pokretanja.
Ako Vindouz odbija da se pokrene i u Sejf modu, možemo da pokušamo sa Vindouz instalacionim diskom. Pokrenemo računar pomoću diska, izaberemo jezik i vremensku zonu i kliknemo na Repair your computer i tada možemo da izaberemo tačku oporavka. Ovaj metod ume da omane zbog nekompatibilnosti Vindouz instalacionog diska i naknadnih zakrpa koje su se vremenom pojavile. Rešenje bi bilo u kreiranju System Repair diska ali o tome neki drugi put.
Tačke oporavka se smeštaju u folder System Volume Information i njegovu veličinu birate na Configure dugme. Obično je to 10% od veličine diska/particije ali možete da ga smanjite ako imate problema sa slobodnim prostorom. U tom slučaju očekujte da ćete imati manje tačaka oporavka na raspolaganju. Na žalost, nije moguće obrisati pojedine tačke oporavka ako smatrate da vam neka od njih ne treba i da bespotrebno zauzima prostor. Možete obrisati ili sve tačke oporavka preko Configure pa Delete ili možete obrisati sve sem poslednje tako što ćete pokrenuti Disk Cleanup, kliknuti na Clean up system files pa na drugom tabu izabrati Clean up.
Šta još od sistemskih fajlova može da obriše Disk Cleanup :-)
Tačke oporavka se smeštaju u folder System Volume Information i njegovu veličinu birate na Configure dugme. Obično je to 10% od veličine diska/particije ali možete da ga smanjite ako imate problema sa slobodnim prostorom. U tom slučaju očekujte da ćete imati manje tačaka oporavka na raspolaganju. Na žalost, nije moguće obrisati pojedine tačke oporavka ako smatrate da vam neka od njih ne treba i da bespotrebno zauzima prostor. Možete obrisati ili sve tačke oporavka preko Configure pa Delete ili možete obrisati sve sem poslednje tako što ćete pokrenuti Disk Cleanup, kliknuti na Clean up system files pa na drugom tabu izabrati Clean up.
Šta još od sistemskih fajlova može da obriše Disk Cleanup :-)
субота, октобар 06, 2012
Poboljšanje skrolovanja
Pod Linuxom se podrazumeva da kada vrtite scroll točkić, da se to odnosi na sadržaj iznad kojeg se nalazi strelica, bez obzira na to da li je taj prozor u fokusu ili je u pozadini. Kod Windowsa nije tako. Kod Windowsa prozor mora biti u fokusu da bi se akcije scroll točkića reflektovale na njegov sadržaj. U pomoć nam dolazi minijaturni program (55kB) pod nazivom AlwaysMouseWheel. Program se ne instalira već se samo pokrene, smesti se u system tray i od sad će skrolovanje biti mnogo jednostavnije.
AlwaysMouseWheel možete besplatno preuzeti sa sajta www.softwareok.com
Otvoreni disk
OpenDisc je kolekcija besplatnih kvalitetnih programa otvorenog koda za operativni sistem Windows. Cilj ove kolekcije je da korisnicima pruži besplatne alternative popularnim programima koje su po funkcionalnost jednake ili bolje od svojih komercijalnih pandana. Sa druge strane, svi ovi programi postoje i u svojim verzijama za Linux pa se kolekcija može koristiti i u svrhu edukacije ljudi o tome kako Linux može da se koristi u kućne, poslovne i obrazovne svrhe.
Ukoliko nikada niste čuli za programe poput Audacity, Dia, GIMP, Pidgin, Scribus i VLC, evo prilike da se upoznate s njima. Sem OpenDisc-a možete probati i ostvarenje sličnog roda pod nazivom VALO-CD.
субота, септембар 29, 2012
Aplikacije u džepu
Ideja portabilnih aplikacija je da funkcionišu nezavisno od operativnog sistema. Obično se pokreću sa nekog eksternog medija poput USB diska gde smeštaju i sva svoja podešavanja i podatke, a po pravilu ne ostavljaju tragove na operativnom sistemu na kojem se izvršavaju (na primer u bazi registry ili u korisničkom direktorijumu kako je to običaj). Prednost upotrebe portabilnih aplikacija je to što svoje omiljene programe (a i podatke) možete nositi sa sobom na flešu i što ih možete koristiti na bilo kom računaru, naravno ako vam vlasnik računara dozvoli da mu gurnete svoj fleš :-)
PortableApps.com je verovatno najpoznatija kolekcija besplatnih portabilnih aplikacija koja, sem programa, sadrži i lep interfejs koji podseća na Windows start meni, zatim sajt sa kojeg pomoću interfejsa možete preuzeti željene aplikacije, sistem obaveštavanja o novim verzijama programa i još neke manje ili više korisne stvarčice.
LiberKey je još jedan paket besplatnih portabilnih aplikacija na koji treba obratiti pažnju, opet sa sve menijem, programima koji na klik mogu da se preuzmu i ostalim stvarima koje imamo i kod PortableApps.com. Jedini problem koji trenutno postoji sa LiberKey je to što nije bilo novih verzija aplikacija već dva meseca a od programera ni traga ni glasa. Neki kažu da je projekat mrtav a neki da su programeri u zatvoru i da čekaju na kauciju :-)
winPenPack je fokusiran na programe otvorenog koda. Možda niste navikli na programe kao što su Libre Office, GIMP, Pidgin i Audacity ali verujte mi da su jako dobri i da bez problema mogu da zamene svoje komercijalne pandane. Verzija 4.3 sadrži 39 programa grupisana u 9 kategorija i, naravno, besplatna je za korišćenje.
Kako bilo, ništa vas ne sprečava da isprobate ove besplatne a zaista sjajne programe i možda kreirate neki sopstveni prenosni oblak aplikacija i podataka.
Kako bilo, ništa vas ne sprečava da isprobate ove besplatne a zaista sjajne programe i možda kreirate neki sopstveni prenosni oblak aplikacija i podataka.
Oporavak izgubljenih datoteka
Svakome se desi da greškom nešto obriše sa računara. Pošto se prilikom brisanja datoteka one fizički ne uklanjaju sa diska već sistem samo "zaboravi" na njih, oporavak je moguć. Prvo i osnovno pravilo u slučaju da primetite da vam fali neki bitan dokument jeste da prestanete da snimate bilo šta na taj disk odnosno particiju. Time smanjujete šanse da neki novi dokument presnimite preko starog i nepovratno ga izgubite. Nakon toga je potrebno pokrenuti neki od specijalizovanih programa za oporavak datoteka koji će proći kroz ceo disk i pokušati da spase što se spasti da. Opet je bitno podesiti program tako da oporavljene dokumente ne snima na isti disk/particiju sa kojeg se vrši čitanje podataka već na neku drugu.
Program PhotoRec nije, kao što mu to ime sugeriše, sposoban da prepoznaje samo grafičke datoteke već u sebi sadrži potpise više od 225 tipova datoteka. Ova baza potpisa je jako korisna zbog načina na koji PhotoRec vrši oporavak obrisanih podataka: program prolazi kroz disk blok po blok tražeći potpise datoteka iz svoje baze i kada uspešno prepozna datoteku on je sačuva kao novi dokument. Ovakav način rada donosi veliku verovatnoću da ćete uspešno oporaviti izgubljeni dokument. Mana je što imena datoteka nisu prepoznata tako da ćete morati ručno da otvorite i pregledate svaki oporavljeni dokument dok ne nađete ono što tražite. Ne možete programu reći "Pronađi mi obrisani dokument pod nazivom Spisak.doc" pošto je naziv tog dokumenta nestao njegovim brisanjem sa sistema. Podaci su možda još uvek tu ali podaci o podacima (metapodaci) poput naziva datoteke, veličine, lokacije itd. su nestali.
PhotoRec je besplatan program i radi pod Vindouzom, Linuksom i Mekom.
Evo i jednog programa specijalizovanog za Vindouz i sisteme datoteka FAT32 i NTFS. Za razliku od programa PhotoRec
vidimo da Recuva za većinu datoteka zna nazive kao i originalne
lokacije a kada su u pitanju slike može se videti i umanjeni prikaz tako
da znamo šta tražimo :-)
Preporuka
je da, ako se nezgoda desi, prvo pokrenete ovaj program pa, ako ne
nađete ono što tražite, onda pokrenite tešku artiljeriju (PhotoRec) koja
će iscediti i poslednji bajt sa vašeg diska.
Recuva je takođe besplatan program i možete ga preuzeti sa adrese www.piriform.com/recuva a da spomenemo i Pandora Recovery koji nismo imali prilike da probamo ali deluje obećavajuće.
четвртак, септембар 27, 2012
Brojanje
Ukoliko pod Linuxom želimo da izbrojimo koliko datoteka ima u jednom direktorijumu, možemo da otkucamo sledeće:
ls -1 files/ | wc -l
ili
ls files/ -1 | grep -c ""
Gornje komande će pored datoteka u brojanje uključiti i simboličke linkove i poddirektorijume. Ako nam treba brojanje samo datoteka, otkucaćemo sledeće:
find files/ -maxdepth 1 -type f | wc -l
Dalje, ako hoćemo da znamo koliko datoteka ima u nekom direktorijumu i svim njegovim poddirektorijumima, koristićemo sledeće:
for FOLDER in `find files/ -mindepth 1 -maxdepth 1 -type d`; do echo $FOLDER; find $FOLDER -type f | wc -l; done
Vidimo da je komanda wc koja služi za brojanje linija teksta, reči i slova, veoma moćna. Tako na primer, ako želimo da znamo koliko ima reči u datotekama koristitićemo:
wc -w files/*
недеља, септембар 23, 2012
Web analitike
Piwik web analitika je alternativa svima poznatoj Google analitici. U pitanju je besplatna web aplikacija otvorenog koda koju instalirate na sopstveni server a onda ona beleži informacije o posetama. Pomoću Piwik-a možete dobiti detaljne informacije o posetiocima, pretraživačima i ključnim rečima koji oni koriste, koje su popularne stranice a koje ne, šta se kuca u polju za pretragu, možete postavljati ciljeve i meriti njihovo ispunjenje a tu je i aplikacija za Android i iOS pametne telefone.
Najbolje od svega je to što se svi ti podaci nalaze kod vas i što je sve potpuno besplatno. Program je preveden na srpski i ima opciju automatizovanog ažuriranja na najnoviju verziju. Ukoliko ažuriranje iz nekog razloga ne uspe, uvek možete ručno preuzeti novu verziju programa, napraviti rezervnu kopiju datoteke sa podešavanjima config.ini.php, postaviti novu verziju programa na server i vratiti datoteku sa podešavanjima. Više o Piwik-u na adresi piwik.org
четвртак, септембар 20, 2012
Xiki
Ukoliko ste mislili da Linux konzola ne može biti bolja, onda pogledajte ovaj video:
Što neko reče u komentarima, mozak mi je upravo eksplodirao :-)
недеља, септембар 16, 2012
Feed Sidebar
Feed Sidebar je koristan dodatak za Firefox koji će sve vaše RSS feedove prikazati u tzv. sidebaru. Jedan klik na naslov otvara sumarni prikaz dok dvoklik otvara web stranicu. Ništa lepše ni jednostavnije.
Dodatak možete besplatno preuzeti sa adrese:
Tabovi u Windows Exploreru
Ako ste navikli na tabove u vašem web čitaču, onda će vam se svideti besplatan program Clover koji tabove dodaje i u Windows Explorer. Svaki novi prozor koji otvorite će se smeštati u zaseban tab, a tu su i standardne opcije na koje smo navikli kod web čitača: otvaranje novog taba, pinovanje, poništavanje zatvaranja, markeri itd.
недеља, септембар 09, 2012
Linux i virusi
Postoji nekoliko razloga zbog kojih u ovom trenutku postoji zanemarljivo malo virusa za Linux a i to što postoji je više na nivou koncepta nego što predstavlja stvarnu pretnju.
- Tržišno učešće Linuxa među desktop operativnim sistemima je malo pa stoga trenutno nije interesantno piscima virusa.
- Programi se instaliraju iz proverenih izvora tzv. repozitorijuma. Nema skidanja programa preko torenta, warez sajtova ili deljenja putem USB diskova; repozitorijumi su sigurna mesta za sav softver koji vam je potreban, plus, svi paketi se digitalno potpisuju.
- Otvoreni kod znači da svako može da vidi šta taj program zaista radi, da li ima skrivenih zamki ili propusta. Iako ovo znači da i potencijalni napadač može lakše da uoči i iskoristi propuste u programu, uvek je više onih koji će prijaviti rupu u kodu i predložiti ispravku nego onih koji će je zloupotrebiti.
- Mnoštvo različitih distribucija sa različitim verzijama kernela, biblioteka i instaliranih programa tako da je prosto nemoguće targetirati iole značajniju grupu potencijalnih žrtava
- Sistem privilegija. Običan korisnik može da piše i briše samo u okviru svog home direktorijuma tako da nije u stanju da ugrozi sistem.
Ne može se reći da je Linux imun na viruse ali je sigurno da je svojim dizajnom mnogo otporniji od recimo Windowsa. A ako ste već zaglavili sa Windowsom, evo par saveta kako da očistite viruse sa računara...
субота, септембар 08, 2012
Rotiranje logova
Pojam rotiranje logova je poznat svakom administratoru: najstariji log se briše, ostali stari logovi se preimenuju, tekući log se pomeri i, konačno, kreira se novi log. U većini slučajeva ćete koristiti komandu logrotate a ako želite ručno da rotirate logove, pomoći će vam sledeći skript koji možete pokrenuti i kao jednu komandnu liniju:
LOG=test.log ; for i in `seq 1 3| tac` ; do [ -f $LOG.$i ] && mv $LOG.{$i,$((i+1))} ; done ; mv $LOG $LOG.1; touch $LOG
субота, септембар 01, 2012
Proksi
Proksi je server koji omogućuje posredan pristup Internetu: klijent od proksi servera zahteva neki resurs sa Interneta koji mu onda ovaj prosledi. Tada kažemo da smo na posredan način odnosno putem proksija dobili neku informaciju ili uslugu. Proksi se uglavnom koristi radi ostvarivanja anonimnosti odnosno povećanja bezbednosti zato što se na mreži ne pojavljujete sa svojom IP adresom već adresom proksi servera. Postoje tri tipa proksi servera: transparentni, anonimni i elitni.
Transparentni proksi server menja vašu IP adresu svojom, ali vaša IP adresa ostaje prisutna u zahtevu. Stoga, ako server kojem pristupate preko transparentnog proksija želi da sazna vašu IP adresu, on će to i uspeti analizom vašeg zahteva. Anonimni proksi server za razliku od transparentnog ne prosleđuje vašu IP adresu zajedno sa zahtevom. Na taj način postajete nevidljivi na Internetu ali sa sobom nosite informaciju da želite da budete nevidljivi. Elitni proksi server se ponaša isto kao anonimni uz dodatak da se trudi da vas prikaže kao da ne dolazite iza proksija.
среда, август 22, 2012
Slikom u svet
Kako na Internet plasirati video koji u realnom vremenu snimate pomoću svoje web kamere? Prvo nam treba program pod nazivom Yawcam. U pitanju je besplatno ostvarenje otvorenog koda prevashodno namenjeno baš prenosu živog videa. Nakon instalacije i pokretanja programa uključujemo Stream i HTTP izlaz. Stream služi za prenos videa u realnom vremenu dok HTTP prikazuje trenutnu statičnu sliku prilikom svakog učitavanja web stranice. No, da bismo mogli bilo šta da vidimo u web čitaču, potrebno je da se poigramo portovima na ruteru. Yawcam za prenos videa koristi port 8081 a za statične slike port 8888 pa je na ruteru potrebno baš ove portove proslediti na računar na koji je povezana web kamera (u našem primeru taj računar ima adresu 10.0.0.101).
Sada možemo pokrenuti web čitač i najpre proveriti da li se slika vidi u lokalnoj mreži tako što ćemo ukucati lokalnu adresu računara, dvotačku pa port, recimo http://10.0.0.101:8081 a onda proveriti i kako to sve izgleda spolja tako što ćemo umesto lokalne adrese ukucati javnu adresu, na primer http://74.125.228.74:8081.
Ukoliko se video ne vidi, najpre ćemo proveriti firewall i po potrebi odblokirati Yawcam i/ili Javu. Takođe, ako vam je mreža podešena tako da imate modem kojim se povezujete na Internet a na modem je povezan ruter pa tek na ruter računar sa kamerom, onda ćete, sem na ruteru, morati i na modemu da podesite portove ili, kako Viktor kaže, da modem prebacite da radi u bridž modu ali o tome nekom drugom prilikom.
субота, август 18, 2012
недеља, август 12, 2012
Stara škola
Ljubitelji starih igara sa automata i osmobitnih računara imaju mogućnost da ih pokrenu pod nekim od brojnih emulatora i tako ponovo prožive osećaj njihovog igranja. Uz taj osećaj dolazi i podsećanje na to koliko je grafika u međuvremenu napredovala i kako izgleda na monitoru od 22+ inča igrati nešto što ima nativnu rezoluciju od 256 piksela u širini. Alternativa je igranje starih igara koje su nedavno ponovo napravljene, tzv. rimejkova.
Neki od poznatijih sajtova na kojima možete naći igre koje proživljavaju svoju drugu mladost i besplatno ih preuzeti su Retrospec i Retro Remakes.
Još jedan način da igrate kako stare tako i nove besplatne igre jeste projekat pod nazivom Jogobox. U pitanju je aplikacija koja služi kao nekakav okvir za preko 2000 igara. Igre se iz same aplikacije preuzimaju sa Interneta, instaliraju i pokreću.
Još jedan način da igrate kako stare tako i nove besplatne igre jeste projekat pod nazivom Jogobox. U pitanju je aplikacija koja služi kao nekakav okvir za preko 2000 igara. Igre se iz same aplikacije preuzimaju sa Interneta, instaliraju i pokreću.
Igranje u oblacima
Gaikai je Internet servis pomoću kojeg iz svog web browsera možete da igrate popularne igre za PC i konzole putem striminga dok se one vrte tamo negde na serverima u oblaku. Sve što vam je potrebno je Internet brzine 5Mb/s i web browser sa instaliranim java i flash dodacima. Ovo praktično znači da sa Linux PC-ja ili pametnog telefona možete da igrate naslove rađene za Windows.
Servis trenutno u svojoj besplatnoj ponudi ima samo demo igre a očekuje se da će uskoro krenuti sa komercijalnim radom kada će se igranje u virtuelnoj igraonici naplaćivati.
уторак, август 07, 2012
Pozadine za svakoga
Sajt Wallpaper Abyss ima pregršt besplatnih pozadina za vašu radnu površinu u visokoj rezoluciji. Pozadine su razvrstane po kategorijama i dimenzijama, a ako za neku sliku ne nađete dimenzije koje vama odgovaraju, na samom sajtu je možete očas posla napraviti razvlačenjem odnosno skupljanjem ili opsecanjem neke od ponuđenih.
недеља, јул 15, 2012
ОЦР за Линукс
Kako Tesseract nije uspeo da prepozna ćirilicu, potražili smo pomoć programa pod nazivom Cuneiform. Opet smo krenuli od dokumenta skinutog sa Interneta koji smo neznatno uvećali
i komandom
cuneiform -l srp pismo.jpg
dobili sasvim solidne rezultate:
Претходни допис, са истим предметом обраћања, доставили смо Вам 10. октобра ове године, преко Писарнице 34, Управе за заједничке послове републичких органа, тако да смо сигурни да Вам је достављен. У том допису објашњен је поступак измене Уредбе, а такође је наведено из којих разлога је хитна измена Уредбе неопходна.
Очекујемо да нас, као партнера Владе у социјалном дијалогу, позовете на разговор, како не бисмо било принуђени да законом гарантовану заштиту интереса нашег чланства потражимо на неки други, и за Вас и за пас мање пожељан начин.
Da, Cuneiform ne razume srpsku latinicu :-)
OCR za Linux
Ranije smo našli besplatnu online aplikaciju za optičko prepoznavanje teksta (OCR) a sada ćemo se pozabaviti takođe besplatnom aplikacijom iste namene ali za Linux pod nazivom Tesseract. Pošto se ovde bavimo samo mogućnostima prepoznavanja teksta, sa Interneta smo skinuli jedan skenirani dokument.
Tesseract se kao i svaki pravi program za Linux pokreće iz komandne linije:
tesseract ugovor_original.jpg ugovor_original.txt -l srp
Rezultat prepoznavanja teksta je nimalo impresivan:
ćran 1. sanrazunr a nova.-ljivnsri padaraka
su. pnnaar rz nung ugnunra ¡ pauaur n raaurru ¡ vfasniku računa au sankarska «ama u srnissu zaxuna a aankarna r na
rnngu sa naz pnsabna saglasnasu v|aanu<a računa saupšrauau rranrnn fisurra nsrrn u sxxauu sa zaknnnrn.
vlasnik računa ra saglasan aa u a|uča¡u auraza ugavara r nranara nnrrazrvarua Banka prarna vxasnrku računa Banka
nnvnrrr vlasnrku nnfraziuarua sanpszi sva nnnanra r a¡n¡sn¡sa u vazi sa naaražrvanrrrna kan ¡ da svu anrrunnamaanu
unruueurun 1 nva¡ ugsunr sa srnrrr njaaavirn sasraunrrn uaravirna sraur na raannnanarna novom u|asn¡|<u nnzraž;uanra_
Član H. Sporazum n zarasi dostavljanja
Banka na vxasnika racuna unavasravazr n prnrnazu r szan¡u na računu narrnanja raunnrn guursn¡e na anrasu v|asnu<a
računa ru nnavas«an¡a aaaurnr na rasnnxananp vrasnrku računa u mnalr :zanka kn|a unni račun u zavisnasu nn naerna
nnauašcauarua «nn vsasnrk računa izanara ugnvarna szrana saglasno kanszaeuju na su sua uns«av|¡an¡a vxasnirru
računa nunnvažna na aurasu uznaeanu nnu „uušru srau na anrasu a da su sva das|av|jan¡a eanui nunnvazrra na
adrasu su1avaros|nbnaanra ura] ao. Nuvi san
Pošto znamo da je OCR programima potrebno dati dokument što bolje rezolucije (što krupnijih slova) kako bi ga što bolje prepoznali, originalni skenirani dokument je u GIMP-u povećan na 150% pa smo dobili ovo:
tesseract ugovor_150.jpg ugovor_150.txt -l srp
i dobijamo nešto što će nas poštedeti prekucavanja :-)
Član 7. Sporazum o poverljivosti podataka
Svi podaci iz ovog Ugovora i podaci o računu i Vlasniku računa su Bankarska tajna u smislu Zakona o Bankama i ne
mogu se bez posebne saglasnosti Vlasnika računa saopštavati trećim licima osim u skladu sa zakonom,
Vlasnik računa je saglasan da u slučaju otkaza Ugovora i prodaje potraživanja Banke prema Vlasniku računa Banka
novom vlasniku potraživanja saopšti sve podatke i činjenice u vezi sa potraživanjima kao i da svu dokumentaciju
uključujući i ovaj Ugovor sa svim njegovim sastavnim delovima stavi na raspolaganje novom vlasniku potraživanja.
Član 8. Sporazum o adresi dostavljanja
Banka će Vlasnika računa obaveštavati o prometu i stanju na računu najmanje jednom godišnje na adresu Vlasnika
računa ili obaveštenje staviti na raspolaganje Vlasniku računa u filijali Banke koja vodi račun u zavisnosti od načina
obaveštavanje koji Vlasnik računa izabere. Ugovorne strane saglasno konstatuju da su sva dostavljanja Vlasniku
računa punovažna na adresu označenu pod „poštu slati na adresuz“, a da su sva dostavljanja Banci punovažna na
adresu Bulevar Oslobođenja broj 80, Novi Sad,
Tesseract ne zna za srpsku ćirilicu.
недеља, јул 08, 2012
Konačno prava zaštita
Vindouz XP je prvi Vindouz operativni sistem koji je došao sa ugrađenim fajervolom. Međutim, taj fajervol je bio ograničenih mogućnosti pa ga je retko ko uzimao za ozbiljno. Pojavom operativnih sistema Vista i 7, Majkrosoft uvodi potpuno novu fajervol tehnologiju koja ispravlja većinu propusta iz Vindouza XP ali koja dolazi sa lošim startnim postavkama, lošim interfejsom i sigurnosnim propustom koji omogućuje pojedinim programima da sami menjaju fajervol pravila. Tu na scenu stupa besplatan program TinyWall (tinywall.pados.hu) koji će za vas inicijalno postaviti zdravu sredinu (većini programa će biti blokiran pristup mreži), sprečiće zlonamerne programe da menjaju postavke a ima i nadasve koristan interfejs pomoću kojeg, između ostalog, možete i da pratite koji to programi odnosno procesi pokušavaju da pristupe Internetu. Dakle, TinyWall nije fajervol sam po sebi već poboljšanje Vindouz fajervola i kao takav predstavlja odlično rešenje za većinu korisnika.
Pravljenje panorama
Otkada sam kupio Canon digitalni aparat, za pravljenje panoramskih fotografija sam koristio njihov program pod nazivom PhotoStitch koji dolazi na CD-u sa drajverima i uputstvom, i, kao amater, bio sasvim zadovoljan rezultatima. Naravno, disk se zagubi a retardi ne dozvoljavaju da se sa zvaničnog sajta preuzme program pa moramo da tražimo alternativu. Tako dolazimo do besplatnog programa otvorenog koda pod nazivom Hugin. Korišćenje programa je veoma lako i u najvećem broju slučajeva samo ćete u njega učitati seriju fotografija (koje treba da se delimično preklapaju), kliknuti na dugme za generisanje prikaza i onda snimiti finalnu panoramu na disk. Pored ovog automatizma, postoje i brojne opcije kojima ručno možete podesiti proces kreiranja krajnje fotografije.
Program možete skinuti sa adrese hugin.sourceforge.net a postoji i u verziji za Linux i u verziji za Windows.
Nevidljiv kao duh
Ghostery je besplatan dodatak za Firefox, Chrome i ostale popularne Internet čitače a pomoću kojeg možete da sakrijete svoje prisustvo odnosno svoje navike na Internetu od kompanija koje se bave prikupljanjem ovakvih podataka. Kada otvorite neku stranicu ovaj dodatak prepoznaje kod koji se bavi praćenjem vaših interesovanja i pruža vam mogućnost da ga blokirate.
Upotrebom dodatka ghostery vaš rad na Internetu će biti brži i bezbedniji. Adresa: www.ghostery.com
недеља, мај 13, 2012
Kopiranje sajtova
Ukoliko želite ceo ili deo sajta da iskopirate na svoj računar, najbolji program za to je HTTrack. Pomoću ovog programa možete napraviti kopiju nekog sajta na svom računaru i gledati ga u lokalu kao da ste na Internetu. Program može da uradi i osveženje ranije kopiranog sajta kako bi se zabeležile promene a može i da nastavi ranije prekinuti proces kopiranja. Program je besplatan i radi i pod Linuxom i pod Windowsom, a Windows verzija ima čak i grafički interfejs :-)
Pored HTTracka, sajtove možete kopirati na svoj računar i pomoću Firefoxa i njegovog dodatka ScrapBook (amb.vis.ne.jp/mozilla/scrapbook/). ScrapBook nije toliko intuitivan i bogat opcijama kao HTTrack (nema osvežavanja ranije skinutog sajta ili nastavka prekinutog skidanja na primer) ali pomaže kod sajtova koji su zaštićeni lozinkom.
Pored HTTracka, sajtove možete kopirati na svoj računar i pomoću Firefoxa i njegovog dodatka ScrapBook (amb.vis.ne.jp/mozilla/scrapbook/). ScrapBook nije toliko intuitivan i bogat opcijama kao HTTrack (nema osvežavanja ranije skinutog sajta ili nastavka prekinutog skidanja na primer) ali pomaže kod sajtova koji su zaštićeni lozinkom.
Besplatni komander
Double Commander (doublecmd.sourceforge.net) je besplatna zamena za svima dobro poznati komercijalni program Total Commander. Sve ono što vam je od ranije poznato poput dva panela, tabovi, kretanje kroz direktorijume u Lynx maniru, tasteri od F3 do F10 pa i podrška za originalne pluginove je već tu. Jedino još nedostaju FTP i bookmarks ali s obzirom na to da je program još uvek u fazi razvoja, sigurno je da će i to i još mnoge druge stvari uskoro biti implementirane pa nema razloga da već ne počnete da se privikavate na vaš novi program za upravljanje datotekama.
Ako vas četiri reda komandnih tastera Multi Commandera (multicommander.com) ne prepadnu na samom startu, onda ćete u ovom programu verovatno naći sve ono što tražite od dual panelnog alata za upravljanje datotekama.
I opet tu imamo sve na šta smo već navikli samo puta 10. Program zaista pruža neverovatne mogućnosti po pitanju podešavanja izgleda i funkcionalnosti, bespatan je i brz pa nema razloga da ga ne probate.
Ako vas četiri reda komandnih tastera Multi Commandera (multicommander.com) ne prepadnu na samom startu, onda ćete u ovom programu verovatno naći sve ono što tražite od dual panelnog alata za upravljanje datotekama.
I opet tu imamo sve na šta smo već navikli samo puta 10. Program zaista pruža neverovatne mogućnosti po pitanju podešavanja izgleda i funkcionalnosti, bespatan je i brz pa nema razloga da ga ne probate.
уторак, април 03, 2012
субота, март 31, 2012
Virtuelna grafička sesija
I vrapci znaju da pod Linuxom možemo koristiti virtuelne radne površine a još jedna interesantna stvar su virtuelne grafičke sesije. Komandom
xinit /usr/bin/armagetronad $* -- :1
pokrećemo igru armagetronad u zasebnoj grafičkoj sesiji. Sada se pritiskom na Ctrl+Alt+F7 vraćamo na desktop a sa Ctrl+Alt+F8 smo ponovo u igri. Postoji više razloga zbog kojeg želimo ovo ponašanje:
- pošto drugi grafički server vrti samo igru a prvi sve aktivne programe u pozadini, performanse bi trebalo da su bolje
- lakše je skočiti iz sesije u sesiju nego raditi Alt+Tab kada želite da na trenutak izađete iz igre i pristupite nekom od aktivnih programa
- ukoliko se igra blokira, pritiskom na Ctrl+Alt+Backspace prekidamo sesiju a samim tim i sve programe u njoj
Inače, ako kombinacija Ctrl+Alt+Backspace ne radi, potrebno je u datoteci /etc/X11/xorg.conf.d/10-evdev.conf dodati sledeće linije:
Section "InputClass"
Identifier "Keyboard Defaults"
MatchIsKeyboard "yes"
Option "XkbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp"
EndSection
четвртак, март 29, 2012
Zabava sa fotografijama
PhotoFunia je web sajt koji sadrži mnoštvo pozadina u koje direktno iz sajta možete umetnuti svoju fotografiju. Ovako na jednostavan način dobijate zabavne fotografije koje kasnije možete sačuvati i deliti sa prijateljima. Pozadine su razvrstane po kategorijama a ima i animiranih. Celo iskustvo je besplatno.
среда, март 28, 2012
Besplatno prepoznavanje teksta (OCR)
OCR je skraćenica od Optical Character Recognition što bi predstavljalo prepoznavanje i pretvaranje slika slova u stvarna slova (u tekst). Ako skenirate neki tekstualni dokument, dobićete sliku tog dokumenta. Ukoliko naknadno želite da izvučete tekst iz te slike, pomoći će vam OCR program. OCR u širem smislu se sastoji od više faza:
- skeniranje dokumenta
- analiza rasporeda elemenata na dokumentu
- prepoznavanje slova
- post-procesiranje (formatiranje i pravljenje recimo PDF datoteke)
Online OCR je besplatan online program za OCR kojem se pristupa iz vašeg Internet čitača. U program možete učitati grafičku ili PDF datoteku, izabrati jezik i na izlazu dobiti Word ili običan tekstualni dokument.
Prednosti ovog programa su to što je besplatan i što ima podršku za srpski jezik. Mane su neprepoznavanje naših slova poput šđčćž, limit od 4MB po ulaznoj datoteci, maksimum 15 zahteva na sat i to što šaljete možda poverljive dokumente na obradu nekome tamo u oblaku.
уторак, март 20, 2012
Tri dimenzije sa Interneta
WebGL predstavlja napor da se prikaže interaktivna trodimenzionalna grafika u modernim Internet čitačima. Da bi ovo funkcionisalo morate imati grafičku karticu koja podržava tzv. šejdere i Internet čitač poput Firefoxa, Chroma i Opere. Internet Explorer za sada ne podržava ovu tehnologiju. Na sajtu projekta možete naći primere igara i aplikacija i po svemu sudeći nismo daleko od pravih trodimenzionalnih igara koje ćemo moći da igramo direktno iz Internet čitača.
WebGL trenutno poseduje niz sigurnosnih propusta što je navodno i razlog zašto ga Microsoft ne podržava ali treba imati u vidu da je sve ovo još uvek u razvoju i da je to prirodni tok novih tehnologija.
Videoteka na mreži
VideoDB je besplatna web aplikacija za upravljanje ličnom videotekom. Za njeno funkcionisanje je potrebno da imate web server sa podrškom za PHP i MySQL bazu podataka. Rad sa videotekom je jednostavan: u najvećem broju slučajeva je dovoljno da upišete samo naziv filma a aplikacija će onda pristupiti IMDB servisu i pokupiti sve ostale podatke poput sinopsisa, glumaca, režisera, žanrova, omota itd. Ova povezanost sa IMDB-om koliko je dobra istovremeno je i problematična zato što IMDB s vremena na vreme na svom sajtu menja format prikaza podataka o filmovima pa se može desiti da, ukoliko dođe do ovakve promene, VideoDB ne uspe da pokupi sve željene podatke. To se baš sad dešava pošto u verziji 3.1.0 VideoDB nije u stanju da pravilno pročita režisera, žanrove i godinu filma pa ako se rešite da instalirate ovu verziju, odmah skinite i fajl imdb.php iz CVS-a i snimite ga preko postojećeg. Nakon ove male intervencije sve će raditi kako treba.
недеља, март 18, 2012
Samba
Samba je skup programa koji omogućuje deljenje datoteka i štampača na Linuxu na takav način da ih Windows korisnici, sa svojih računara, vide kao klasične Windows mrežne direktorijume. Serverska podešavanja se vrše u datoteci smb.conf. Neki minimum podešavanja bi izgledao ovako:
[global]
workgroup = WORKGROUP
server string = Samba Server
security = user
[homes]
comment = Home Directories
browseable = no
writable = yes
Nakon toga pokrećemo Samba server komandom
rc.d start samba
Sada je potrebno da svakog korisnika kojem želimo da dozvolimo pristup deljenim datotekama dodamo u bazu:
pdbedit -a -u korisnik
Na kraju proveravamo da li možemo da pristupimo deljenim datotekama tako što u Windowsu kucamo
\\server
dok pod KDE-om možemo koristiti
smb://server
Ako sve radi kako treba, trebalo bi da nas sistem pita za korisničko ime i lozinku.
Iz bilo čega u PDF
Pod Linuxom već odavno možemo iz bilo kog programa poslati nešto na štampu i istvremeno od toga dobiti PDF fajl. Od skora to je moguće i pod Windowsom pomoću besplatnog programa PDF Creator. I ovaj program se ponaša kao virtuelni štampač što znači da željeni dokument, sliku ili web stranicu možete klikom na Print i izborom PDF Creator pretvoriti u PDF dokument te ga kao takvog deliti sa prijateljima i kolegama.
PDF Printer firme Bullzip je još jedan besplatan virtuelni PDF štampač koji vam može pomoći. Koristi Ghostscript za koji će se sam ponuditi da ga preuzme sa Interneta prilikom instalacije i ceo program je preveden na srpski jezik. Od interesantnih mogućnosti tu je postavljanje lozinki na PDF dokumente, vodeni žigovi kao i štampanje/dodavanje dokumenata u već postojeće. Vredi ga probati.
Za pregled PDF dokumenata pogledajte Foxit Reader - Brzi PDF čitač.
PDF Printer firme Bullzip je još jedan besplatan virtuelni PDF štampač koji vam može pomoći. Koristi Ghostscript za koji će se sam ponuditi da ga preuzme sa Interneta prilikom instalacije i ceo program je preveden na srpski jezik. Od interesantnih mogućnosti tu je postavljanje lozinki na PDF dokumente, vodeni žigovi kao i štampanje/dodavanje dokumenata u već postojeće. Vredi ga probati.
Za pregled PDF dokumenata pogledajte Foxit Reader - Brzi PDF čitač.
Šta Google sve zna
Verovali ili ne ali Google ne skriva koje sve informacije ima o vama. Počnite od takozvane Kontrolne table. Ulogujte se sa nekim od naloga koje koristite za Google servise (Gmail, Picasa, Blogger itd.), prođite kroz svaki od njih i proverite šta tu sve piše o vama. Dalje, kliknite na Web History i proverite šta ste sve unosili u polje ze pretraživanje. Google čuva vaše upite kako bi vam sledeći put prikazao reklame za koje misli da bi vas interesovale. Ovaj istorijat možete obrisati ili čak i potpuno isključiti. Na kraju tu je i Google Ads menadžer gde možete definisati šta vas od reklama zanima a šta ne ili se jednostavno odjaviti (Opt out) sa servisa targetiranih reklama. Reklame će se i dalje pojavljivati ali one neće biti u vezi sa vašim interesovanjima.
U međuvremenu, preko linka Account Activity možete u vidu mesečnih izveštaja i da pratite šta Google zna o vama. Ono što nećete saznati jeste kakav uticaj na vas može imati ovo prikupljanje i kombinovanje podataka, šta će to sve Google-u i kome on te podatke može da ustupi.
Za slučaj da koristite Android uređaj, pogledajte kako da iz aplikacije koja dolazi uz njega proverite sva ova podešavanja.
недеља, март 11, 2012
Voda protiv vatre
Ljubitelji Firefoxa koji koriste 64-bitni Windows trebalo bi da probaju program Waterfox zato što je u pitanju verzija Firefoxa posebno kompajlirana i optimizovana za Windows 64-bitne operativne sisteme a što bi trebalo pozitivno da se odrazi na brzinu rada. Autori kažu da će svi dodaci koje već imate instalirane raditi bez problema pod Waterfoxom a s obzirom na to da je, kao i originalni Firefox, sve besplatno - nema razloga da i sami ne probate.
Pale Moon je još jedna posebno kompajlirana i optimizovana verzija Firefoxa za Windows. Pod optimizacijom se misli na fokusiranje na moderne procesore (stari Pentium III, Celeroni i Athlon XP procesori nisu podržani), izbacivanje komponenata Firefoxa koje retko ko koristi (na primer, accessibility features, parental controls) kao i eliminisanje redundantnog koda čime je čitač ubrzan i troši manje memorije. Posebna pažnja je posvećena ubrzanju prikaza stranica.
Valja napomenuti da Waterfox deli podatke sa Firefoxom, odnosno, sve što imate već podešeno i instalirano pod Firefoxom (dodaci, teme) kao i istorijat, markere i sačuvane lozinke - sve ćete to imati i pod Waterfoxom. Waterfox i Firefox dele profil te ne mogu oba programa raditi u isto vreme. Sa druge strane, Pale Moon radi za sebe - ima svoj profil. Postoji alatka koja će kopirati Firefox profil u Pale Moon profil (tzv. Profile migration tool) i nakon tog kopiranja ovi čitači nastavljaju svoje nezavisne puteve. Možete ih koristiti oba u isto vreme, svaki će koristiti sopstveni profil i ono što budete menjali u jednom, neće se odraziti na drugi.
Пријавите се на:
Постови (Atom)