субота, октобар 27, 2012

Jamendo

Pregršt besplatne kvalitetne muzike neafirmisanih izvođača na sajtu Jamendo. Muziku možete pretraživati po izvođačima mada s obzirom na to da po svemu sudeći niste čuli ni za jednog od njih, bolje je krenuti od omiljenih muzičkih pravaca a sajt će vam već preporučiti ostala ostvarenja istog izvođača ili srodnih muzičkih žanrova. Sajt iskorišćava pun potencijal HTML5 a plejer je jednostavan i smešten u dno stranice i što je najvažnije ostaje tu dok vi slobodno klikćete okolo i dodajete pesme u plejlistu. Pesme je moguće preuzeti na svoj računar u MP3 fomatu radi kasnijeg slušanja ili ako želite da ih ponesete sa sobom. Poslušajte, možda vam se otvore neki novi vidici.


Malo privatnosti, molim

Par saveta kako da poboljšate vašu privatnost na Internetu i kako da se zaštitite od neželjenih pogleda.

  1. Instalirajte Adblock Plus, dodatak za Firefox, Chrome i još neke popularne Internet čitače. Pomoću ovog dodatka ćete ukloniti reklame sa stranica koje posećujete ali i blokirati sajtove koji prate vaše navike. Nakon što ga instalirate, idite na podešavanja i dodajte EasyPrivacy+EasyList filtar. Korišćenjem Adblock Plus dodatka dižete vašu privatnost na viši nivo ali i ubrzavate učitavanje stranica.
  2. U podešavanjima za Internet čitač štiklirajte opciju Tell websites I do not want to be tracked
  3. Kolačići. Najbolje bi bilo u podešavanjima isključiti sve kolačiće i onda postepeno sajtovima koje često posećujete i kojima verujete omogućiti da ostavljaju svoje kolačiće na vašem računaru. Ako vam je ovo previše komplikovano ili oduzima previše vremena, onda uključite prijem kolačića a isključite opciju Accept third-party cookies. Možete izabrati i opciju Keep cookies until I close Firefox ali na taj način gubite sve kolačiće svaki put kada isključite čitač. Kolačići mogu da budu korisni kada u sebi sadrže informacije o recimo podešavanjima koja ste sami izabrali za određene sajtove pa je po meni ipak bolji prvi (mukotrpniji) način upravljanja kolačićima.
  4. Isključite referer: u polju za adresu otkucajte about:config zatim u polje za pretragu ukucajte reč referer i trebalo bi da se pojavi linija u kojoj piše network.http.sendRefererHeader. Kliknite dva puta i stavite vrednost 0.
  5. Instalirajte dodatak HTTPS Everywhere. Ovaj dodatak forsira korišćenje HTTPS protokola nad HTTP-om kada god je to moguće čime u znatnoj meri smanjujete rizik od toga da neko špijunira vašu komunikaciju sa sajtovima koje posećujete.
  6. Naravno, tu je i dodatak Ghostery o kojem smo ranije već pisali.

Greenshot

Mali a koristan program za pravljenje slika dela ekrana, određenog prozora ili celog ekrana. Slika se pravi pritiskom na taster PrintScr ili kombinacijom ovog tastera i tastera Shift, Ctrl ili Alt. Uhvaćena slika može da se sačuva u clipboardu, može da se snimi na disk ili da se otvori u internom programu za dalju obradu. Obrada je jednostavna, podrazumeva opsecanje, crtanje linija i jednostavnih oblika, ispis teksta ali i takozvanu opfuskaciju a to vam je ono kada zamrljate neku kompromitujuću informaciju. Program je besplatan i možete ga preuzeti sa adrese greenshot.org .


Još jedan program iste namene, takođe besplatan za ličnu upotrebu, PicPick, pored gore nabrojanog nudi i deljenje vaših slika preko društvenih mreža, kao i razne propratne alate: lupu, lenjir, pipetu, tablu za crtanje itd. Probajte, možda vam se svidi ideja da je sve objedinjeno na jednom mestu.

Za snimanje video zapisa dešavanja na ekranu, preporučujemo još jedan besplatan program - E.M. Free Game Capture.

недеља, октобар 07, 2012

Pametni telefon u časopisu


Tačka oporavka

System Restore je korisna alatka Vindouz operativnih sistema pomoću koje stanje sistema možete vratiti u neko pređašnje stanje. Primera radi, instalirate neke drajvere ili programe posle kojih sistem počne čudno da se ponaša. Pokušate da ih deinstalirate ali sistem i dalje odbija saradnju. Rešenje: vratite sistem u stanje kada je radio normalno pomoću opcije System Restore.

Kako se koristi System Restore? Pre svega potrebno je da ovaj alat bude uključen: Desni klik na Computer pa System Protection, klik na Configure pa izaberite Restore system settings and previous versions of files. Od sada će Vindouz nakon svake kritične nadogradnje napraviti tzv. tačku oporavka. Tačke oporavka možete i sami napraviti: ako smatrate da vam sistem radi kako treba ili ako želite da se poigrate sa podešavanjima za koja niste sigurni da ćete kasnije umeti da vratite na staro, kliknite na System Protection pa Create.

Kako se vratiti na pređašnje stanje? Ako je Vindouz moguće normalno pokrenuti, onda ćemo da kliknemo na Start, otkucamo System Restore i pokrenemo program. Izaberemo željenu tačku oporavka i pustimo Vindouz da odradi ostatak posla umesto nas. Nakon toga sledi restart računara kada bi sve trebalo da radi kao i pre.


Ako Vindouz neće da se pokrene normalno, pokušaćemo sa Sejf modom: za vreme pokretanja računara a pre nego što se pojavi Vindouz logotip, potrebno je pritiskati taster F8. Ako smo uboli pravi trenutak pojaviće se meni iz kojeg možemo da pokrenemo Sejf mod. U Sejf modu je pokrenut minimum drajvera i programa potreban za funkcionisanje Vindouza. Tačku oporavka biramo na isti način kao i kod normalnog pokretanja.

Ako Vindouz odbija da se pokrene i u Sejf modu, možemo da pokušamo sa Vindouz instalacionim diskom. Pokrenemo računar pomoću diska, izaberemo jezik i vremensku zonu i kliknemo na Repair your computer i tada možemo da izaberemo tačku oporavka. Ovaj metod ume da omane zbog nekompatibilnosti Vindouz instalacionog diska i naknadnih zakrpa koje su se vremenom pojavile. Rešenje bi bilo u kreiranju System Repair diska ali o tome neki drugi put.

Tačke oporavka se smeštaju u folder System Volume Information i njegovu veličinu birate na Configure dugme. Obično je to 10% od veličine diska/particije ali možete da ga smanjite ako imate problema sa slobodnim prostorom. U tom slučaju očekujte da ćete imati manje tačaka oporavka na raspolaganju. Na žalost, nije moguće obrisati pojedine tačke oporavka ako smatrate da vam neka od njih ne treba i da bespotrebno zauzima prostor. Možete obrisati ili sve tačke oporavka preko Configure pa Delete ili možete obrisati sve sem poslednje tako što ćete pokrenuti Disk Cleanup, kliknuti na Clean up system files pa na drugom tabu izabrati Clean up.


Šta još od sistemskih fajlova može da obriše Disk Cleanup :-)

субота, октобар 06, 2012

Poboljšanje skrolovanja

Pod Linuxom se podrazumeva da kada vrtite scroll točkić, da se to odnosi na sadržaj iznad kojeg se nalazi strelica, bez obzira na to da li je taj prozor u fokusu ili je u pozadini. Kod Windowsa nije tako. Kod Windowsa prozor mora biti u fokusu da bi se akcije scroll točkića reflektovale na njegov sadržaj. U pomoć nam dolazi minijaturni program (55kB) pod nazivom AlwaysMouseWheel. Program se ne instalira već se samo pokrene, smesti se u system tray i od sad će skrolovanje biti mnogo jednostavnije.

AlwaysMouseWheel možete besplatno preuzeti sa sajta www.softwareok.com

Otvoreni disk

OpenDisc je kolekcija besplatnih kvalitetnih programa otvorenog koda za operativni sistem Windows. Cilj ove kolekcije je da korisnicima pruži besplatne alternative popularnim programima koje su po funkcionalnost jednake ili bolje od svojih komercijalnih pandana. Sa druge strane, svi ovi programi postoje i u svojim verzijama za Linux pa se kolekcija može koristiti i u svrhu edukacije ljudi o tome kako Linux može da se koristi u kućne, poslovne i obrazovne svrhe.


Ukoliko nikada niste čuli za programe poput Audacity, Dia, GIMP, Pidgin, Scribus i VLC, evo prilike da se upoznate s njima. Sem OpenDisc-a možete probati i ostvarenje sličnog roda pod nazivom VALO-CD.