Postoji nekoliko razloga zbog kojih u ovom trenutku postoji zanemarljivo malo virusa za Linux a i to što postoji je više na nivou koncepta nego što predstavlja stvarnu pretnju.
- Tržišno učešće Linuxa među desktop operativnim sistemima je malo pa stoga trenutno nije interesantno piscima virusa.
- Programi se instaliraju iz proverenih izvora tzv. repozitorijuma. Nema skidanja programa preko torenta, warez sajtova ili deljenja putem USB diskova; repozitorijumi su sigurna mesta za sav softver koji vam je potreban, plus, svi paketi se digitalno potpisuju.
- Otvoreni kod znači da svako može da vidi šta taj program zaista radi, da li ima skrivenih zamki ili propusta. Iako ovo znači da i potencijalni napadač može lakše da uoči i iskoristi propuste u programu, uvek je više onih koji će prijaviti rupu u kodu i predložiti ispravku nego onih koji će je zloupotrebiti.
- Mnoštvo različitih distribucija sa različitim verzijama kernela, biblioteka i instaliranih programa tako da je prosto nemoguće targetirati iole značajniju grupu potencijalnih žrtava
- Sistem privilegija. Običan korisnik može da piše i briše samo u okviru svog home direktorijuma tako da nije u stanju da ugrozi sistem.
Ne može se reći da je Linux imun na viruse ali je sigurno da je svojim dizajnom mnogo otporniji od recimo Windowsa. A ako ste već zaglavili sa Windowsom, evo par saveta kako da očistite viruse sa računara...
Нема коментара:
Постави коментар